Incident střídá incident, ceny černého zlata na světových burzách rostou, stejně jako napětí mezi hlavními aktéry. Vody Perského zálivu, již tak teplé díky jeho geografické poloze, se každým týdnem stávají více “horké”! Vážnosti situace přidává na významu především fakt, že tato oblast představuje jednu z globálně nejvýznamnějších obchodních námořních tras na této planetě – tamním Hormuzským průlivem, jenž v nejužším místě měří něco kolem 30 km, proplouvá na ohromných tankerech dle odhadů až 20 % veškeré světově obchodované ropy. O to více překvapí, o jak špatně chráněnou cestu se ve skutečnosti jedná.
Stena Impero a ti druzí
Sestřelení vojenských dronů, především však přepady a dokonce i zajetí ropných tankerů ze stran íránských revolučních gard přilákaly do této strategické oblasti pozornost světových médií i západní veřejnosti. Pomalu eskalující napětí mezi Teheránem a Washingtonem, mezi nimiž se poněkud neobratně pohybují evropské státy, se tak přesunulo z čistě diplomatické roviny směrem k narušování globálního obchodu. Poslední obětí této “přestřelky” se přitom stal tanker Stena Impero, plující pod britskou vlajkou, jež byl obsazen zásahovou jednotkou Revolučních gard a donucen zakotvit v Íránu, kde je jeho posádka v době vzniku tohoto komentáře držena v zajetí.
Daný incident vyvolal mezinárodní kritiku, nicméně člověk se musí nutně ptát, jak je možné, že k takovýmto situacím vůbec dochází. Není snad Hormuzský průliv známý “škrtící bod”, o jehož strategickém významu nelze ani přinejmenším pochybovat? Neovlivňují snad tamní incidenty ceny pro naši moderní civilizaci naprosto nepostradatelné komodity – ropy? Samozřejmě, že ano! Jak je pak ovšem možné, že bezpečnost tamní mořeplavby vytrvale klesá?! Jako jediná možná odpověď, zakládající se na všeobecně přístupných informacích, se nabízí vysvětlení, že Západ (spolu s tamními spojenci) zkrátka zaspal!
Zranitelný Hormuzský průliv – “hlas expertů volající na poušti”
Na možnost reálného naplnění katastrofických scénářů, při nichž Írán v rámci svých sporů se Západem začne narušovat či přímo přeruší tamní přepravní trasy, upozorňují vojenští i civilní odborníci již léta. Přičemž je nutno poznamenat, že současný stav je stále pouze slabým odvarem toho, kam až by situace mohla eskalovat. Jejich námitkám však povětšinou nebylo dopřáno sluchu západních politiků, kteří se obávali, že jakékoli politické či vojenské akce směřující k lepší ochraně proplouvajících lodí by si Írán mohl vyložit jako provokaci. Až na drobné výjimky se toho proto příliš nedělo!
Nyní pod tlakem událostí posledních týdnů se situace, zdá se, alespoň částečně mění. Londýn ohlásil, že do Perského zálivu zamíří další jeho ozbrojená loď a Američané se rozhodli na základě dohody s králem Salmánem vyslat do Saudské Arábie své supermoderní stíhačky F-22 spolu s protileteckým systémem Patriot. Prezident Donald Trump, jehož vláda vypověděla mezinárodní dohodu (JCPOA) o omezení íránského jaderného programu a na zemi uvalila tvrdé ekonomické sankce, navíc ohlásil novou iniciativu, která by danou oblast měla bezpečnostně zajistit. Jejím cílem je s pomocí arabských spojenců vytvořit multinárodnostní síly, které by dohlížely na ničím nenarušovanou plavbu obchodních lodí nejen v Perském zálivu a Hormuzském průlivu, avšak pokrývaly by i taktéž významný průliv Bab el Mandeb, spojující Rudé moře s Adenským zálivem.
Poučení z krizového vývoje
Zdali se tato iniciativa dočká realizace, není dosud známo. Jedno je však jisté! Západní politické elity si již déle v rámci diplomatické zdrženlivosti nemohou dovolit podceňovat varování expertů. Alespoň pokud nechtějí v budoucnu čelit dalším podobným incidentům. Navzdory vzrůstajícímu napětí v oblasti totiž stále nedošlo k praktickému narušení obchodních dodávek. Nicméně existují i další strategické plavební cesty, jejichž ohrožení by již pro světový obchod a ekonomickou sílu Západu znamenalo výrazný problém! Pro případ zmiňme Jihočínské moře, kde v posledních letech sílí nejenom aktivity moderních pirátů, především však stále vojensky asertivnější Číny. Je proto nejvyšší čas, aby se západní vůdci těmito otázkami začali vážně zabývat! Být znovu nemile překvapen by se již nemuselo vyplatit!
Foto: Fotobanka Pixabay.com
Líbil se vám tento článek? To je dobře! Tak jej nezapomeňte sdílet se svými přáteli na sociálních sítích!
