Jen další ze série diskreditací kdysi prestižního ocenění… Tato slova se mi derou na mysl, když přemýšlím o návrzích udělit Nobelovu cenu míru Gretě Thunbergové. Pro ty, kteří marně dumají, o jakou diplomatku se zásluhami o zastavení krvavých násilností se vlastně jedná, připomínám, že mají tu čest s věčně zamračenou (dle některých interpretací naopak uvědoměle se tvářící), patnáctiletou ekologickou aktivistkou ze Švédska!
Věřím přitom, že jistě nejsem jediným, komu tak trochu uniká spojitost mezi její snahou globálně šířit fakticky politickou ideologii environmentalismu (a to místy až demagogickým způsobem) a doposud oceňovanými diplomatickými a humanitárními snahami mnoha odvážných žen a mužů, kteří svoji aktivitou ukončovali ozbrojené konflikty a reálné zachraňovali lidské životy! Právě jejich obdivuhodnou, nesnadnou a často mravenčí práci tímto, alespoň dle mého skromného názoru, dehonestujeme! Opravdu se snad domníváme, že lze Grétu postavit naroveň například finskému politikovi a diplomatovi Marttimu Ahtisaarimu, který se významně zasloužil za uklidnění situace na Balkáně, v Acehu a dalších válečných zónách?
Jistě, ani mínění ohledně jeho zásluh není jednotné a Gréta by se potenciálně nestala první laureátkou, jejíž ocenění by se považovalo za sporné. Vzpomeňme například amerického prezidenta Baracka Obamu, který byl vyznamenán hned na počátku svého prvního funkčního období. Nicméně je třeba poukázat na mnohem širší souvislosti takovéhoto kroku. “Nobelovka” v rukou švédské aktivistky by totiž mimo jiné značila hluboký a nepříliš šťastný posun ve vnímání toho, jaké veřejné činy a chování naše západní společnost považuje za hodné zvláštní úcty. O naprosté redefinici pojmu “mír” samozřejmě ani nemluvě.
Kritici mého pohledu na věc mohou poukázat na jiné oceněné “nepolitiky”, popřípadě zmínit environmentalistický precedens v podobě Ala Gora. Samozřejmě budou mít pravdu. Přesto jsem bytostně přesvědčen, že usilovně vytvářet podmínky pro mírové soužití lidstva, a to často za cenu riskování vlastní bezpečnosti, a vést se zcela bez rizik na vlně aktuálně populární politické ideologie jsou kvalitativně zcela jiné případy. Doba Alfreda Nobela vnímala klid zbraní jako jednu z nejvyšších možných hodnot lidské společnosti, proto také vědec cenu koncipoval. A přestože její charakter je bytostně politický a proto vždy diskutabilní, stojím si za tím, že deklasovat hodnotový rámec, jenž odráží, představuje slepou větev myšlenkového vývoje západní civilizace.
Foto: Pixabay.com
Líbil se vám tento článek? To je dobře! Tak jej nezapomeňte sdílet se svými přáteli na sociálních sítích!
