Dle nedávno zveřejněné studie se v roce 2018 hackeři nelegálně zmocnili rekordního množství kryptoměn v hodnotě 1,7 miliardy amerických dolarů. Za většinou útoků přitom pravděpodobně stojí pouze dvě vysoce specializované a početné skupiny. Ty zneužívají neznalosti investorů a nedostatečné ochrany jejich zařízení.
Že svět kryptoměn je z hlediska bezpečnosti a ochrany investovaných prostředků tak trochu divokou džunglí se hovoří již dlouho. Neexistence účinné celosvětové regulace a z ní plynoucí naprostá volnost pro většinu v této sféře působících subjektů si tak zkrátka vybírá svou daň. Krádeže, podvody, zneužití a znehodnocení vložených prostředků, to vše jsou jevy, které bohužel investování do tohoto druhu aktiv provází od počátku a značně tak přispívají k jeho vysoké rizikovosti.
Otázka zabezpečení vlastních „investic“ přitom nyní po cenovém propadu bitcoinu opět vyplouvá na povrch s tím, jak řada investorů ztratila své růžové brýle.
Rok 2018 ve znamení rekordních krádeží
Kryptoměny opravdu nepatří k nejbezpečnějším investicím, což si řada profesionálů dobře uvědomuje. Navzdory tomu vyrazila nedávno zveřejněná studie analytické společnosti CipherTrace mnohým dech. Dle jejích šokujících propočtů se totiž hackeři loni nelegálně zmocnili kryptoměn v celkové hodnotě přesahující 1,7 miliardy amerických dolarů. Jednalo se přitom o pravděpodobně až trojnásobný nárůst útoků oproti již tak rekordnímu roku 2017. Největší množství přitom bylo zcizeno během prvních dvou kvartálů, což si analytici vysvětlují vysokým přísunem „čerstvého kapitálu“ na kryptoměnové trhy poté, kdy cena bitcoinu i řady altcoinů v závěru roku 2017 raketově vyskočila a přilákala tak tisíce nezkušených „hledačů štěstí“.
A jak vše probíhalo? Kryptozloději byli ve své činnosti poměrně konzervativní a drželi se fakticky tří osvědčených metod.
Hackování burz
Přímé útoky na centralizované kryptoměnové burzy stály dle zmíněné studie za zmizením této „měny“ v hodnotě až 1 miliardy amerických dolarů. Jednalo se o nejrozšířenější způsob poškození investorů, přičemž jeho rozkvětu nezabránila ani snaha majitelů a provozovatelů výrazně vylepšit bezpečnostní opatření a ochránit tak účty klientů. Nutno přitom zmínit, že úspěch v podobné činnosti již vyžaduje velmi pokročilou IT znalost.
Falešná ICO
Dalším oblíbeným způsobem se stalo organizování falešných ICO (initial-coin-offering), tedy prvotních nabídek nových druhů kryptoměn či investic do kryptoměnových projektů. Nenasytnost investičního davu přitom dle expertů byla loni tak vysoká, že se podvodníci ani nemuseli příliš snažit. Lidé totiž byli dle všeho ochotni investovat své peníze do zjevně pochybných či obsahem nejasných projektů, aniž by tyto u nich vzbudili podezření. Nejednou se proto stalo, že firmy vybrali od nových „investorů“ reálné peníze a poté v mžiku zmizeli ze světa.
Stará dobrá „letadýlka“
Posledním nejčastěji aplikovaným způsobem se přitom stala ona i z jiných oblastí investování známá „letadla“ či chcete-li Ponziho pasti (Ponzi scheme). Ta představují situaci, kdy nepoctiví provozovatelé vytvoří investiční fondy či skupiny, v jejichž rámci vykazují falešné zisky, aby přilákali zástupy investorů. Ve skutečnosti však pouze vybírají prostředky od nově příchozích a s nimi financují vyplácení slíbených profitů prvotním burziánům. To vše do doby, než se model zhroutí a většina peněz zmizí v jejich kapsách. Tak tomu bylo i v případě kryptoměn, kde byl celý proces urychlen digitálním charakterem těchto aktiv.
Profesionálové na scéně – skupiny Alpha a Beta
Se snad ještě překvapivější informací následně přispěchala společnost Chainalysis, jež se proslavila svoji dřívější spoluprací s Googlem v rámci úspěšných akcí na potírání kryptoměnových ransomwarů. Ta ve své nejnovější analytické zprávě tvrdí, že za 60 % všech krádeží kryptoměn stály zřejmě pouze dvě silně sofistikované skupiny (či spíše sítě), které si tak přišly až na 1 miliardu amerických dolarů. Průměrná velikost jedné jejich krádeže přitom údajně dosahovala téměř 100 miliónů dolarů.
První z nich experti pracovně označují jako Alpha, přičemž se má jednat o pevně organizovanou strukturu silně profesionálních hackerů. Ta má přitom sledovat tu a tam i jiné než čistě peněžní cíle a jsou známy i případy, kdy si „vyřizovala účty“ s jinými podobnými organizacemi. Její činnost se přitom zaměřuje na velké útoky na burzy a kryptoměnové peněženky, přičemž své stopy pak Alpha následně zametá skrz velké množství menších transakcí přes falešné účty či účty s ukradenou identitou. Může se přitom jednat až o několik tisíc podobných transakcí, což je umožněno právě ohromným potenciálem blockchainu – podkladové technologie, na níž jsou kryptoměny postaveny. Na konci celého procesu zabírajícího i několik týdnů ukradené kryptoměny smění za „standardní“ peníze, hlavně tedy americké dolary.
Druhá skupina, nazývaná Beta, daleko více připomíná decentralizovanou menší síť s volnější příslušností než obří organizaci s ucelenou strukturou. Její zacílení obsahuje rovněž spíše menší útoky a následně nižší množství „krycích“ transakcí. Trvá ji prý však daleko déle, než ukradené kryptoměny převede do reálných peněz. Řádově se můžeme bavit o několika měsících až roku.
Lze ubránit své portfolio?
Po přečtení těchto statistik jistě žádný burzián, který uvažoval, že do kryptoměn vloží alespoň část svého investičního kapitálu, nemůže nalézt klidný spánek. Nabízí se proto otázka, zdali se podobným útokům může člověk ubránit. A pokud ano, tak jakým způsobem? Experti se všeobecně shodují, že profesionalita výše zmíněných skupin je na takové úrovni, že individuální investor příliš nezmůže. Jak již bylo řečeno, útoky často probíhají skrz celé burzy, jež si přitom sami najímají malé „armády“ programátorů, aby peníze svých klientů ochránili. Jak je vidět, jedná se často o marnou snahu.
Nicméně ne vždy za krádeží stojí největší počítačové mozky a proti méně sofistikovaným formám přeci jen existuje alespoň relativně účinná ochrana. Nejedná se přitom o nic složitého! Stačí, aby investor trochu více porozuměl podstatě kryptoměn a důsledně dodržoval několik jednoduchých pravidel. Mezi ty nejpodstatnější patří účinná diverzifikace kryptoměnového portfolia. Jedná se o velmi důmyslný způsob snížení rizika krádeže, založený na faktu, že majitel své kryptoměnové portfolio rozloží do více obchodních účtů. Jinak řečeno nebude všechno své bohatství držet na jednom místě, ale rozdělí jej do vícero drobnějších portfolií u různých poskytovatelů. Logicky tak sníží šanci, že v případě útoku přijde o všechny své prostředky.
Za velmi účinnou je rovněž považována tzv. studená či hardwarová peněženka. Návod na její využití radí obchodovat kryptoměny online pouze a jenom tehdy, když je to nutné v rámci investice. Ve zbytku času se jako moudré jeví jejich odstavení od online světa pomocí zřízení právě hardwarové peněženky či tzv. „cold wallet“. Tu si lze přitom představit jako zcela čisté úložné zařízení či rovnou celý počítač, který je určený pouze ke skladování kryptoměn a nebývá nikdy připojen k internetu. Ochranu pak navíc doplňuje k tomu určený speciální software, který umožňuje správu takto zabezpečených prostředků.
Warren Buffett a další úroveň pochybností
Investování či snad možná lépe spekulování s kryptoměnami se dlouhodobě potýká s velkou řadou otazníků a pochybností. Mezi jejich největší odpůrce přitom patří světové investiční a bankovní špičky, které si často nekladou servítky. V předchozích dnech tak například známý „věštec z Omahy“ Warren Buffett varoval v interview pro televizi CNBC, že se jedná pouze o podvodný nástroj, nekalou spekulaci, v níž nespatřuje žádnou vnitřní hodnotu. Bitcoin pak přirovnal k tulipánu a známé nizozemské investiční horečce ze 17. století. Fakticky tím vlastně neřekl nic nového, všechna tato rizika již veřejnost dobře zná. Nicméně poslední čísla o míře zcizení kapitálu dávají kryptoměnovým „nadšencům“ po celém světě další velmi závažný důvod k zamyšlení nad smysluplností takovéhoto zhodnocování peněz.
Tento příspěvek vyjadřuje pouze osobní názor autora a v žádném případě není investičním doporučením!
Foto: fotobanka Pixabay.com
Líbil se vám tento článek? To je dobře! Tak jej nezapomeňte sdílet se svými přáteli na sociálních sítích!
